Finské sauny

Cena
Od: Od:
Do: Do:
Zboží označené jako

Proč je finská sauna tak populární?

Finská sauna k nám přišla z chladných severských zemí, ale rychle si u nás našla tisíce příznivců. Není divu, v dnešní uspěchané době nabízí saunování pro mnohé lidi jeden z mála okamžiků během hektického týdne, kdy se mohou jen tak zastavit, odpočinout si a v tichu a klidu zapomenout na stres, co je neustále obklopuje.

Vyzkoušejte i vy finskou saunu a uvidíte, že z ní vyjde doslova jako znovuzrození, nabití energií, zrelaxovaní a vyrovnaní. A samozřejmě krásně prohřátí.

Finské sauny

A sauna, kromě pozitivního vlivu na psychiku, má vliv i na vaše zdraví. Má přízniví dopad na spoustu aspektů na to, proč se cítíme dobře. A proč nám dobře samozřejmě také je:

 • Pravidelné saunování posiluje činnost srdce
 • Pobyt v sauně posílí imunitu před chřipkovým obdobím
 • Sauna vyplaví z těla toxické látky
 • Potlačuje bolest kloubů
 • Pomáhá tělu se zbavit staré a odumřelé kůže
 • Vlhkost pomáhá dýchacímu ústrojí

Ale i tady platí, že všeho s mírou. Sauna představuje pro tělo zátěž, proto by její užívání měli zvážit všichni, kdo mají problémy se srdcem, tlakem, a vůbec každý, kdo není v kondici: je nemocný, unavený či hladový... Pokud k nim nepatříte, hurá do sauny.

Finská sauna, švédská nebo infrasauna?

Pokud mluvíte o to, že večer půjdete do sauny, pravděpodobně myslíte finskou saunu. Je pravda, že je na světě nejpopulárnější a nejrozšířenější. V samotném Finsku, odkud sauna pochází, můžeme napočítat i 2 000 000 saunovacích prostor. Tak je tam oblíbená.

Základem finské sauny je dřevěný interiér (z kvalitních latí), teplota stoupající až k 90 °C a dostatek vlhkosti vytvářený poléváním žhavých kamenů vodou. Švédská sauna je naopak pro opravdu otrlé a je výrazně sušší. A pobyt v ní je možné přirovnat k opravdové výhni, teplota atakuje hranici 100 stupňů. Troufli byste si? To infrasauna díky principu svého fungování člověka skvěle prohřeje už při 50 °C. Pro lidský organismus je tedy daleko ohleduplnější dokonce i než finská sauna.

Doporučené příslušenství k saunám:

 • lávové kameny
 • dřevěné vědro a naběračka
 • přesýpací hodiny
 • teploměr

Mít doma vlastní saunu je sen mnoha domácností: neplatíte vstup, nemusíte si rezervovat pobyt, nikam jezdit přes celé město. Ani se bát, že podobný nápad bude mít i jiná společnost. Co vás bude rušit. Stačí ji roztopit, přidat vonnou esenci a pak už jen sedíte doma v sauně sami nebo se členy rodiny a relaxujete, posloucháte oblíbenou hudbu, odpočíváte. No není to skvělé?

Saunovou kabinu si přitom snadno smontujete a nainstalujete sami. A to díky západkovému stavebnicovému systému – bez použití nářadí.

Co byste měli vědět, než vlezete do sauny?

Na dokonalé sunování vám postačí  2 – 3 saunovací cykly. Každý pobyt v sauně přitom trvá 10 –15 minut. A když už máte dost, nezapomeňte po každém cyklu zchladit tělo ve studené vodě: pod sprchou nebo, pokud máte, v koupacím bazénku.

Nezapomeňte na odpočinek, přibližně 10 minut, v místnosti s pokojovou teplotou. Tělo by vám nemělo prochladnout.

A nezapomeňte ani na:

 • dodržujte pitný režim, vhodné jsou např. neslazené minerální vody,
 • délku saunovacího cyklu si nastavte tak, aby pro vás byla příjemná,
 • nechoďte do sauny v psychické nepohodě.

Rychlý kontakt